Gyengénlátó Változat

Felsőoktatási LIFE innovatív ötletverseny indul 2024 őszén

LIFE Programme.webp

A Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) az Agrárminisztériummal és az Energiaügyi Minisztériummal közösen valósítja meg 2023. június 1. és 2026. május 31. között a „LIFE – Enhanced Capacity Building in Hungary” projektet az Európai Unió társfinanszírozásában.

A projekt célja, hogy a 2021-2027-es költségvetési ciklusban ösztönözze a magyar szereplők hatékonyabb részvételét a LIFE Programban. Célunk – többek között – formálni a fiatalabb generáció gondolkodásmódját, hogy tanulmányaik befejeztével már rendelkezzenek vonatkozó ismeretekkel a közvetlen uniós források finanszírozási lehetőségeiről. A projektről bővebb információt a következő linken talál: https://mfoi.org/life-kapacitasepitesi-projekt/.

Az egyetemisták hatékony szemléletformálása érdekében szeretnénk az alábbi programunk megvalósításában együttműködést kezdeményezni felsőoktatási intézményekkel, valamint hallgatókat foglalkoztató partnereikkel, ahol az energiával, a körforgásos gazdasággal és fenntarthatósággal, valamint az éghajlatváltozással kapcsolatos LIFE alprogramok céljaihoz illeszkedő tématerületeken tevékenykednek.

A projekt keretében az egyetemisták szemléletformálására egy innovatív „ötletverseny” keretében kerülne sor. A 2024-es őszi félévben szeretnénk az ötletverseny pályázati felhívását megjeleníteni a felsőoktatási intézmények és partnereik erre alkalmas platformjain, illetve azt követően egy online előadás keretében (tervezetten 2024. december 2-án) bemutatni a LIFE programot és a 2021-2027-es költségvetési időszakban kitűzött céljait az érdeklődő hallgatók számára. Az ötletverseny felhívásának keretei szerint a pályamunkákat a LIFE Program három releváns alprogramja esetében lenne lehetőség benyújtani:

  • ­ Körforgásos gazdaság és életminőség (ENV)
  • ­ Az éghajlatváltozás mérséklése és alkalmazkodás (CLIMA)
  • ­ Tiszta energiára való átállás (CET)

A Körforgásos gazdaság és életminőség alprogram esetében kiemelt témakör a körforgásos gazdaság és hulladék, a zajterhelés és a vegyi anyagok csökkentése, az új európai Bauhaus (NEB), továbbá a környezeti elemek (talaj, víz, levegő) védelme, valamint mindezekhez kötődően a környezetvédelmi irányítás és tájékoztatás (ENV-GOV). További részletek ezzel kapcsolatban az alábbi magyar nyelvű honlapon olvashatók:

https://xn--krnyezetvdelem-jkb3r.hu/kornyezetvedelmi-finanszirozasi-rendszerek-life

A benyújtott pályamunkákat egy előre felállított szakértő zsűri megvitatja és értékeli, majd kiválasztja a legígéretesebbeket, az adott alprogram céljainak eléréséhez legjobban illeszkedőt. A kiválasztott legjobb 3 pályamunka révén a hallgatók lehetőséget kapnak arra, hogy a verseny keretében benyújtott ötletüket hazai piaci szereplőkkel (pl. energiacégek, KFI területen tevékenykedő cégek, stb.) közösen projektkoncepcióvá fejleszthessék, tehát együtt dolgozhassanak egy valódi LIFE vagy más közvetlen uniós projekt benyújtásáig terjedő szakaszán, ezzel is jelentős tapasztalatot szerezve egy környezet- és éghajlatvédelmi témájú projekt tervezési folyamatában. 

Az Egyetem üdvözölte a kezdeményezést és csatlakozott az ötletversenyhez. A pályázati felhívás már idén, az őszi félévben kiírásra fog kerülni, melynek megjelenéséről tájékoztatjuk majd az egyetemi polgárokat.

További hasznos linkek:

https://lifepalyazatok.eu/
https://cinea.ec.europa.eu/programmes/life_en

Cikk nyomtatása E-mail

Kapcsolódó elérhetőségek