ATHU-0100044
eTOM AT-HU - Oktatás a holnapért
A projekt adatai
Projekt címe: eTOM AT-HU - Oktatás a holnapért
Projekt azonosító száma: ATHU-0100044
Résztvevők:
- Amt der Niederösterreichischen Landesregierung Abteilung Kindergärten
- Pannon Gazdasági Hálózat Egyesület
- Bieldungs Direktion für Wien
- Österreichische Kinderfreunde - Landesorganization Station Wien
- Amt der Burgenlandischen Landesregierung
- Technische Universitaet Graz
Projekt futamideje: 2024.02.09. - 2027.01.31.
Szerződött támogatás összege: 1 922 476,71 EUR (SOE: 199 680 EUR)
Projekt szakmai vezetője:
Kapcsolattartó a Soproni Egyetem részéről: Dr. Hartl Éva
Projektmenedzser: Dr. Walter Katalin, Kocsisné Lengyel Judi
Részletes leírás
Az eTOM AT-HU projektben a projektpartnerek és stratégiai partnereik célul tűzték ki az úgynevezett jövőbeli készségek/jövőbeli kompetenciák közös fejlesztését és népszerűsítését. A közös határ menti régió 87 kísérleti intézményében a gyerekeket és fiatalokat az „education for TOMorrow-oktatás" révén kívánjuk alkalmassá tenni a jövőre. Ezzel egyidejűleg a pedagógusokat érzékenyítjük a jövőbeli kompetenciákra továbbképzések keretében.
A jövőbeli kompetenciák fejlesztéséhez az Európa-szerte elismert 4K modell, amely a kooperációból, a kreativitásból, a kritikus gondolkodásból és a kommunikációból áll, most először bővül az úgynevezett új 7K modell formájában a kontextuális, a kulturális és a digitális kompetenciákkal.
A 7K modell oktatási intézményekbe való integrálását a "Making" tanítási forma alkalmazásával érjük el. A gyerekekkel és fiatalokkal végzett "making" tevékenységek célja a digitális, manuális, interkulturális és nyelvi készségek egyidejű tantárgyakon átívelő fejlesztése. A különböző digitális eszközökkel, technikákkal és anyagokkal való kísérletezés és tervezés révén a gyerekek megvalósíthatják saját ötleteiket, és egyúttal a kívánt 7K-kat is fejleszthetik. Az életkornak megfelelő hagyományos eszközöket (pl. fűrész, varrógép, ecset, olló) digitális kínálattal (pl. táblagép, 3D nyomtató), speciális hardverrel vagy gyermekbarát robotokkal (pl. Ozobots) kombináljuk és bocsátjuk a gyermekek rendelkezésére. Az új megközelítés tesztelését a különböző projektpartnerek megfelelő szakemberei nyelvérzékeny módon végzik. Ezen túlmenően egy Maker koncepció kerül kidolgozásra, amely a projekt végén a 87 intenzíven bevont oktatási intézmény és minden más érdekelt fél rendelkezésére áll majd. Maker foglalkozások köré felépített projektnapok, hospitálások, rendezvények során kb. 4000 gyermeket, diákot, egyetemi hallgatót, pedagógust, oktatásigazgatásban dolgozó szakembert érünk el.
A projekt keretében létrejön egy "eTOM-platform" névű projekt-weboldal, melyen a módszertani-didaktikai anyagok és egyéb projekteredmények kerülnek közzétételre és rendelkezésre bocsátásra magyar és német nyelven.