TKP2021-NVA-13 | Merevszárnyú drón és kiértékelő szoftver fejlesztése határmegfigyeléshez és környezetértékeléshez

TKP2021-NVA-13

Projekt teljes költsége:
799 978 000 Ft

Szerződött támogatás összege:
799 978 000 Ft

Támogatás intenzitása:
100% NKFI Alapból

A projekt futamideje:
2022. január 1.
2025. december 31.

A projekt szakmai vezetője:
Dr. habil. Czimber Kornél

Projektmenedzser:
Timár Andrea

Projekt címe: Merevszárnyú drón és kiértékelő szoftver fejlesztése határmegfigyeléshez és környezetértékeléshez
Projekt azonosító száma: TKP2021-NVA-13
Résztvevők: Soproni Egyetem
Pályázati felhívás: Tématerületi Kiválósági Program 2021 - Nemzetvédelem, nemzetbiztonság alprogram
Projekt futamideje: 2022. január 1. - 2025. december 31.
Projekt teljes költsége: 799 978 000 Ft
Szerződött támogatás összege:  799 978 000 Ft
Projekt szakami vezetője: Dr. habil. Czimber Kornél
Projektmenedzser: Tímár Andrea

A kutatás célja egy komplex rendszer (hardver + szenzor + szoftver) alkalmazásorientált fejlesztése, mely a környezeti elemeket és eseményeket, azok változását időben és térben érzékeli (Situational awareness, SA). A rendszer első eleme az illegális migrációval érintett határszakaszok, környezetváltozás szempontjából érzékeny, katasztrófával sújtott régiók vagy hulladéklerakással terhelt területek néhány óránkénti megfigyelését ellátni tudó légieszköz kiválasztása, továbbfejlesztése. Másik komponens a légieszközre szerelt, időjárás független szenzorok kiválasztása és tesztelése: lézeres letapogató, infraszínes kamera, hőkamera. A légijármű képes lesz egy területet autonóm térképezni, vagy élőképet közvetíteni. A rendszer harmadik eleme egy nagy feldolgozási kapacitású, párhuzamosított célszoftver fejlesztése, amely határrendészeti vagy környezetterhelési szempontból kritikus objektumokat a pontfelhőből (alagút bejáratok, személyek, létrák) vagy változó felszíni elemeket (ösvények, szemetelés) a változásképből felismerni, térképen megjeleníteni és szükség esetén riasztásokat indítani. A projekt kiterjed a rendszer piaci előkészítésére, a jövőbeli üzemeltetés költségelemzésére, és a technológia népszerűsítésére is.

A kutatás várható eredményei:

1. Szakmai igények alapján rendszerterv, koncepcionális és funkcionális terv létrehozása.
  2. Merevszárnyú drón prototípusának összeállítása határmegfigyelési és környezetértékelési feladatokhoz.
  3. Ferde tengelyű, három elemből álló szenzorrendszer célnak megfelelő kiválasztása, összeszerelése és tesztelése.
  4. Légi lézeres adatfeldolgozó szoftver prototípus fejlesztése határmegfigyelés, alagút detektálás, kerítés állapot, környezetértékelési feladatokra.
  5. Infraszínes és hőkamerás felvételi idősorok feldolgozásához szoftver prototípus fejlesztése a környezet változásainak detektálásához.
  6. Felhő alapú webes alkalmazás fejlesztése térben és időben változó környezeti elemek tárolása és megjelenítése.
  7. Tesztlabor kialakítása komplex tesztelési feladatok kivitelezéséhez (terheléses tesztek, találat-tévesztés, felhasználói felület teszt).
  8. Fejlesztett rendszer komplex költségelemzése, piaci előkészítés tanulmánya.
  9. Az alkalmazott technológiák népszerűsítése, a téma és a technológia iránti társadalmi érzékenyítés, széleskörű tájékoztatás.